Jeg arbeider med litt krigshistorie i slekta og har fått et problem i den forbindelsen. Min onkel var 1. styrmann på et skip som ble ble torpedert i Atlanteren okt 1940. Han overlevde torpederingen, kom i en livbåt og de rodde og seilte i 5 døgn før de ble reddet av et skip like utenfor Irland. Jeg ville gjerne ha plottet in posisjonen i geo databasen, men de posisjonen som han oppgir (iflg sjøforklaringen) har bare 4 siffer istedet for 6. De posisjonene han oppgir er flg: N 57`02`` W17`40``(ved torpederingen) og N54`09``W13`28`` (redningen).
Når jeg ellers legger inn stedskoordinater for andre steder er det jo enkelt å ty ti Yr.no , men her står jeg fast. Er det noen som kan hjelpe meg med å regne om disse posisjonene
mvh
Erling
koordinater for stedsbestemmelse
koordinater for stedsbestemmelse
Erling Sandø
- Ingmar Seth
- Innlegg: 589
- Registrert: 01.12.2003 17:04
- Sted: Søvik, Sunnmøre
- Kontakt:
koordinater for stedsbestemmelse
Mange takk Ingmar!
Dette så logisk ut. Jeg ser i journalen til min onkel at noen timer før redningen etter å gjort opp bestikk , beregnet han avstanden til nærmeste pynt på Irskeysten til ca 110 nautiske mil. Når jeg nå ser på kartet ser det ut til å stemme bra?
mvh
Erling
Dette så logisk ut. Jeg ser i journalen til min onkel at noen timer før redningen etter å gjort opp bestikk , beregnet han avstanden til nærmeste pynt på Irskeysten til ca 110 nautiske mil. Når jeg nå ser på kartet ser det ut til å stemme bra?
mvh
Erling
Erling Sandø
Gå tilbake til «Kartplotter/stedsregister»
Hvem er online
Brukere i dette forumet: Ingen registrerte brukere og 2 gjester